utorok 23. apríla 2013

inspirace od protivné blondýny


Zázraky z palety

Když jsem tak šmejdila všude možně po internetu a hledala nějakou inspiraci jak vylepšit zahradu, našla jsem spoustu věcí vyrobených z obyčejných europalet. Postupně jsem se proklikala přes zahradní nábytek až k nábytku interiérovému. A musím říct, že se mi některé kousky vážně moc líbí. Jsou jednoduché, hezké a hlavně velmi levné. Europalety se dají sehnat zadarmo nebo za pár korun, když jsou použité.  Úplně nové vyjdou tak do dvou stovek za kus. 

Líbí se mi zahradní "nábytek" z europalet. Hlavně proto, že nejspíš bez problémů přežije i pár letních lijáků (pokud se z něj včas stačí uklidit polštáře). A když bude mít doslouženo, není problém ho nahradit novými kousky.

www.apartmenttherapy.com
www.alittlebiteofeverything.com

Palety jsou prostě jen očištěné, mírně zbroušené a nalakované. Pak na ně stačí pohodit kus molitanu nebo třeba staré spacáky, přetáhnout třeba napínací prostěradlo (horní obrázek) a naházet polštáře. 

www.thesunsetlane.blogspot.com


Měkké sedáky můžou nešikové a blondýny vyrobit  jednoduše tak, že nakoupí kusy molitanu, zabalí je do látky a zajistí třeba spínacími špendlíky. Nejdražší na podobném válecím koutku budou polštáře. Ale i ty se dají vyrobit doma. 


www.smallgardenlove.com

Hezký dřevěný zahradní nábytek je v obchodech tak drahý, že si spousta lidí může pořídit tak maximálně hnusné plastové židle nebo lehátka. Moc pohodlné to není a vydrží to maximálně dvě sezóny. Řekla bych, že náklady na vytvoření takového gauče, jako je na předchozím obrázku, nebudou  o moc vyšší, než cena jednoho umělohmotného setu.  


www.homedit.com

Úplně jednoduché je udělat z palet stolek. Stačí položit dvě na sebe, jedné uříznou spodní část a místo ní třeba přimontovat kolečka, aby se dalo se stolkem jednodušeji manipulovat. Pak stačí jen natřít a je hotovo. 

www.curbly.com

Skvělá jsou i tahle zahradní lehátka. Přesný návod jsem sice nenašla (a ani nijak intenzivně nehledala), ale myslím, že i podprůměrný kutil by neměl problém něco podobného spáchat. 


www.decoist.com


A tohle si teda taky umím představit. Škoda, že nemáme na zahradě strop, na který by se houpačka dala připevnit. 

www.lifeonthebalcony.com

Našla jsem i jeden nápad pro malé balkóny (a panelákové lodžie). Na paletu se musí pevně připevnit nepromokavá textílie, a to na spodní, obě boční i zadní stranu. Pak se paleta položí zadní (největší stranou) na zem a do nejvyššího "patra" se strčí květiny i s kořenovým balem. Mělo by jich být dost, protože budou bránit vysypání hlíny z palety. Dovnitř se totiž hned potom musí nacpat zemina tak, aby byla poměrně pevně upěchovaná. Když je paleta plná, do otvorů mezi prkny se vsadí další rostliny. Doporučuje se nechat paletu ležet několik dnů až týdnů, dokud všechny rostliny dobře nezakoření, a pak teprve ji postavit do svislé polohy. Zakořeněné rostliny budou držet hlínu uvnitř. Zalévat se musí často, hlavně spodní dvě patra, která prý nejvíc vysychají. 

www.lifeonthebalcony.com

Venkovních nápadů už bylo dost, tak se vrhneme na ty interiérové. A začneme v předsíni. 

www.curbly.com

Jednoduchý věšák je vyrobený z horní části palety. A pod něj se dá dát třeba botník z jiné palety. 

www.homedit.com

U botníku bych možná hledala způsob, jak zabránit odření bot. Na horní stranu prken, za která se boty zapříčí, bych nalepila třeba samolepicí těsnící pásku. Nebo proužky flísu. 


www.homedit.com

Ani v bytě nemusí stolek z palety vypadat blbě. Často se oproti těm venkovním vylepšuje jen tím, že se na něj položí nebo přimontuje skleněná deska. Jo a taky se o něco pečlivěji brousí a lakuje. 


www.propertypal.com

Deska z bezpečnostního skla uříznutá na míru se dá sehnat v každém sklenářství. A měli by tam umět vyvrtat do ní i otvory v rozích, aby se dala přišroubovat ke stolku.  Nebo by se dalo sklo k paletě přilepit speciálním lepidlem, které po zaschnutí není pod sklem vidět.  

www.propertypal.com


Kolečka nebo nožičky nejsou nezbytné. Aby byl stolek vyšší, je možné položit prostě dvě nebo tři palety na sebe.

www.homedit.com

A jsme zase u pohovek a gaučů.  


www.scissorsandthread.tumblr.com

www.styleitchic.blogspot.com


Tyhle dva se mi vážně líbí. A ani v jednom případě mi nepřipadají jako z nouze ctnost. Nečastěji sice asi najdou místo ve studentských bytech, ale dovedu si je představit i v bytě "normálním," kde se nemusí obracet třikrát každá koruna. Když si vzpomenu, jak jsem před pár lety několik měsíců zoufale sháněla jednoduchou rohovou sedačku, která nemá žádné oválné područky, obliny, činčurinky a podivné čalounění, lituju, že mě tohle řešení tehdy nenapadlo. 


www.improvisedlife.com

Z palet se dá vytvořit i postel. 

www.improvisedlife.com

Dokonce taková, že na ní není poznat, že to není rám od výrobce za pár tisíc. A zase stačí jen očistit, zbrousit, nalakovat a poházet matracemi.

www.myhomerocks.com

www.myhomerocks.com

www.myhomerocks.com


Samozřejmě, že taková postel nenahradí spaní na zdravotním roštu dvacáté osmé generace s extra pružnými lamelami a speciálním čímsi pro lepší podporu páteře. Ale kdybych si měla vybrat mezi matrací na zemi a matrací na paletách, jsem rozhodně pro palety! 


zdroj: protivná blondýna

1 komentár:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...